Yufka Ekmek Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Yufka Ekmek Tarifi ve Malzemeleri

Yufka Ekmek, Mayasız hamurdan ince bir şekilde açılarak elde edilir. İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesin de çok yapılır. Yufka ekmek diğer mayalı ekmeğe göre daha lezzetli ve sağlıklıdır. Bazı bölgeler de mayasız lavaş olarak da bilinir.

Yufka ekmeği börekler de çokça kullanılır. Yufka ekmek saç üzerinde hafif bir şekilde gevretilip pişirilerek elde edilir. Ekmeğin en büyük özelliği ise dayanıklı olması ve çok çıkmasıdır. Dayanıklı olduğu için bazı bölgeler de kış ekmeği olarak da hazırlık yapılır. Soğuk yerler de güzel bir şekilde piştiği zaman kıştan yaza kadar bayatlamadan bekletilir. Bu ekmek üst üste dizilerek bekletilir. Her evde yapılması mümkün olan yufka ekmeği, köylerde ateş de pişirilir. Ateşte pişen ekmeğin tadını da hiçbir ekmek vermez. Benim de her zaman yaptığım bu ekmeğin nasıl yapıldığını öğrenelim. Yufka ekmek biraz zahmet isteyen bir ekmektir.

Yufka ekmeği nasıl yapılır?

Bizim buralar da yufka yapılacağı zaman eş, dost, akraba toplanılarak hep beraber yapılır. Bir seferde en az bir torba un biter. Hem böyle daha çok oluyor hem de herkese yetiyor. Üstelik biz saçta yaparız kokusu, tadı bir başka oluyor. Eğer evde yapacaksanız ben size hamuru az olan yufka ekmek tarifi vereceğim.

Yufka Ekmek Malzemeleri
  • 1 kilo un
  • 4 su bardağı kadar su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Yufka Ekmek Nasıl Yapılır?

Unumuzu geniş bir leğenin üzerine boşaltalım, sonra üzerine tuzu atalım. Unun üzerine suyunu yavaş yavaş döküp yoğurmaya başlayalım. Hamurumuz kulak memesi kıvamın da olması lazım. Hamurumuz olduktan sonra beş dakika kadar dinlendirelim. Hamuru dinlendirdikten sonra mandalina büyüklüğünde hamur alıp, yuvarlayarak beze yapalım. Beze yaptığımız hamurun altına üstüne un atıp açma tahtası üzerinde oklava yardımıyla açalım. Açtığımız hamuru eğer eviniz de var ise elektrikli saç üzerinde, yoksa geniş bir tavanın içinde arkasını, önünü çevirerek pişirelim.

Sonra temiz bir sofra bezinin üzerine alalım. Kalan hamuru da aynı şekilde yapıp bitirelim. Yufka ekmeği yapmamız bittiği zaman ekmekleri üst üste dizip kaldıralım. Ekmek zaten kurumuş olacak ekmeğimiz kuru ise yufka ekmeği yumuşatmak için biraz su serpip bekletelim. Sonra ister dürüm yapmak için, isterseniz de börek yapmak için kullanabilirsiniz. Benim size yufka ekmeği yemek için bir önerim var. Yufka ekmeği pişirirken sıcacık oluyor, soğumadan üzerine biraz tereyağı sürüp sonra da peynir atın ve dürüm yapın. Yanında da bir bardak sıcak çay oldukça güzel oluyor.

Yufka Ekmek Yorumları

soru

Yaren

02 Haziran 2024 Pazar

Pisirmeden once acip biriktirip sonra pisirsek yapisir mi acilan yufkalar birbirine

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Haziran 2024 Pazar

Evet, açılan yufkalar birbirine yapışabilir. Aralarına biraz un serperek yapışmalarını önleyebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yufkadan Gözleme Tarifi ve Malzemeleri

Yufkadan Gözleme Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Yufkadan Baklava Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Yufkadan Baklava Tarifi ve Malzemeleri

Yufka Hamuru Tarifi ve Malzemeleri

Yufka Hamuru Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Baklava Yufkasından Börek Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Baklava Yufkasından Börek Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Yufka Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Yufka Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6