Hazır Yufkadan Büzme Baklava Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Hazır Yufkadan Büzme Baklava Tarifi ve Malzemeleri

Hazır yufkadan büzme baklava tarifi, Baklava, Türk mutfağının en meşhur tatlılarındandır. Yöresel bir lezzet olsa da birçok şehrimizde Türkiye'nin dört bir yanına dağılmıştır. Eskiden bayramlarda ve oruç vakitlerinde evde yapılan baklavalar vardı. Şimdi ise hazırlarını her yerde gördüğümüz baklavaların hem cevizlisi hem de Antep fıstıklısı vardır. Hele bir de Gaziantep'in kuru baklavası vardır ki dillere destandır. Ama bugün biz sizlere büzme baklavayı evde yapabileceğiniz şekilde tarifini vermeye çalışacağız.

Hazır yufkadan büzme baklava tarifi için gereken malzemeler
 • 1 paket baklavalık yufka,
 • 2 yemek kaşığı susam,
 • 3 su bardağı ceviz ya da Antep fıstığı,
 • 1 paket 250 gram tereyağı,
 • 2 su bardağı su,
Şerbetinin malzemeleri
 • 2 su bardağı dolusu toz şeker,
 • 1 adet karanfil,
 • 4-5 damla limon suyu,
Hazır Yufkadan Büzme Baklava Nasıl Yapılır?

Hazır yufkadan büzme baklava yapmak için öncelikle, aldığımız yufkaların tazeliği çok önemlidir yoksa onları ayrıştırmamız da zor olur. Lezzeti de istediğimiz gibi olmaz. Onun için alırken mutlaka üretim tarihine bakınız çünkü her yufka paketi bir haftalık üretilir. Büzme baklavamızın yapılışına dönersek öncelikle şerbetini yapacağız çünkü şerbetin bekleyerek soğuması gerekiyor. Tenceremizi ocağın üzerine koyarak suyumuzu şekerimizi ve karanfilimizi hep beraber koyduktan sonra kaynayıncaya kadar bekleriz kaynadıktan sonra ister limon kabuğunu biraz rendeleyin isterseniz suyunu sıkın fark etmez, biraz daha kaynayıp özleşen şerbetimizin altı kapatılarak soğuması için bir kenara alınır.

Tavamızı ocağa alıp tereyağımızı ocakta erittikten sonra cevizler bir havan yardımıyla dişe gelecek şekilde dövünüz ve içerisine en son susamları da atıp bir iki ezdikten sonra bir kâseye koyabilirsiniz. Sıra geldi hazır yufkamıza, düz bir zemin tezgâh üzerine açıp içerisine yüzeyine yani erittiğimiz tereyağını serpiştiriyoruz. İkinci yufkayı üzerine tekrar açarak yine tereyağını serpiştirdikten sonra havanda ezdiğimiz ceviz susam karışımımızı koyuyoruz. Bu arada ceviz iki parmak kalınlığında bir şerit halinde konulmalıdır. Yufkanın kısa tarafından oklava sardığımız içi ceviz karışımı dolu yufkayı doluyoruz. Oklavaya sardığımız yufkamızı sağından ve solundan iterek büzdürüyoruz. Dikkatli bir şekilde yufkamızı parçalamadan önceden üzerini yağladığımız fırın tepsimize yavaş yavaş çıkartıyoruz. Yufkamız tepsiye büzülmüş bir şekilde konulmuş oluyor. Bu işlemi yufkalarımız bitene kadar tekrarlıyoruz. Bu arada da tepsimizde dolmuş oluyor zaten her oklavadan çıkardığımız cevizli büzülmüş yufkamızı aralarında boşluk olmayacak şekilde yerleştiriyoruz. Daha sonra tavada kalan tereyağımız varsa onu fırın tepsisinin içerisindeki büzme baklavalarımızın üzerine eşit şekilde bir kaşık yardımıyla döküp sürüyoruz.

Daha önceden fırınımızı 180 derece sıcaklığa ayarladığımız için ısınmış olan fırınımıza pişmesi için yerleştiriyoruz. Ortalama pişim süresi olan 45 dakika boyunca fırında beklettiğimiz hazır yufka büzme baklavamız artık pişmiş ve hazırdır. Fırından çıkardığımız baklavamızı beş on dakika kadar dinlendirdikten sonra önceden hazırladığımız ve soğumuş olan şerbetimizi her yerine gelecek şekilde döküyoruz. Şerbet size fazla gibi gözükebilir ama baklava ile bekledikçe o şerbeti emecek ve geriye hoş bir görüntü kalacaktır.

Dilerseniz üzerine süs olarak dövülmüş Antep fıstığı serpiştirebilirsiniz. Artık hazır yufka büzme baklavamız hazırdır. Bu arada baklavamızın özellikle dışarıda yediğimiz gibi olmasını istiyorsak dikkat edilecek önemli noktaların başında şerbetinin soğuk olmasıdır. Bunun dışında fırından çıkar çıkmaz şerbeti dökmeyin ki hamursayıp çıtır çıtır olma özelliğini yitirmeyin. Bu arada çok kalın olmaması içinde iki kat yufka kullanılması kafidir. Tatlı lokmalarınız olsun. Afiyetle.

Hazır Yufkadan Büzme Baklava Tarifi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Patatesli Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Unlu Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Unlu Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Çıtır Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Çıtır Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Yufkadan Cips Tarifi ve Malzemeleri

Yufkadan Cips Tarifi ve Malzemeleri

Baklava Yufkasından Sigara Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Baklava Yufkasından Sigara Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yufkadan Gözleme Tarifi ve Malzemeleri

Yufkadan Gözleme Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6